Terapia grupowa. Czy terapia grupowa jest dla ciebie?
Czym jest terapia grupowa?
Jest to cykl spotkań grupy pacjentów uczestniczących w procesie terapeutycznym pod przewodnictwem jednego lub dwóch terapeutów. Terapeuci pełnią funkcję przewodników i moderatorów spotkań. W spotkaniach grupy uczestniczy zazwyczaj od kilku do kilkunastu pacjentów. Wszyscy zmagają się z podobnymi problemami, np. uzależnienie, stany lękowe, ner
Jak wygląda spotkanie terapii grupowej?
Wiele osób zadaje sobie pytanie „Po co mam się otwierać przed zupełnie obcymi ludźmi, jeśli mogę pracować sam na sam z psychologiem?”. Terapia grupowa ma wiele zalet. Przede wszystkim pacjent może skonfrontować swoje problemy z innymi osobami, nie tylko terapeutą. Ponadto zobaczy, że inni też walczą, niektórym to wychodzi i mogą być wzorem do naśladowania.
Podczas terapii grupowej: uczestnicy uczą się od siebie wzajemnie, mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami i dzielić się spostrzeżeniami. Bardzo ważna w procesie terapeutycznym jest informacja zwrotna jaką otrzymują pacjenci. Buduje rozwija to umiejętności społeczne. jak słuchanie, wyrażanie siebie, asertywność i radzenie sobie z konfliktami. Dla wielu osób jest to bezpieczne miejsce, gdzie mogą eksperymentować z nowymi formami zachowań. Znacznie trudniej jest też ukrywać, przeinaczać pewne rzeczy i manipulować całą grupą osób niż jednym terapeutą.
Podczas spotkań wyznaczane są cele. W zależności od przyjętych przez mentora metod pracy uczestnicy wykonują pewne ćwiczenia podczas zajęć i je omawiają lub wymieniają się swoimi doświadczeniami. Wybór sposobu pracy zależy w dużej mierze od problemów z jakimi zmagają się pacjenci. To co jest ważne, to fakt, że jest to bardzo skuteczna forma terapii. Poważnym minusem jest jednak konieczność otwarcia się przed innymi, obcymi osobami.
Czy każdy może dołączyć do terapii?
To zależy, zazwyczaj terapia grupowa ma formę zamkniętą. To oznacza, że spotkania odbywają się w kręgu tych samych osób. Jest to bardzo częsty zwyczaj, jednak nie reguła. Podczas leczenia uzależnień praktykuje się także grupy otwarte, w których osoby bardziej doświadczone są kimś w rodzaju mentorów dla osób dołączających do grupy. Niestety pomimo wysokiej skuteczności terapia grupowa nie daje 100% rezultatu uwolnienia od uzależnienia. Dlatego też zdarzają się przypadki, że pacjenci wracają do nałogów.
Jeśli nie wiesz jaka forma terapii będzie dla ciebie najlepsza, wówczas najlepiej umówić się na spotkanie z psychologiem na indywidualną rozmowę podczas której można sprawdzić jakie metody terapeutyczne będą najlepsze dla ciebie.
Podczas spotkania doświadczony terapeuta odpowie na wszystkie twoje pytania i wątpliwości. Jeśli chciałbyś wyjść z uzależnienia, to wskaże ci drogę i sposób działania, a Ty zadecydujesz czy warto zacząć terapię. Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz, tym szybciej pokonasz swój problem.